Idź do
 • Dobre dla początkujących
 • Szlaki przyrodnicze

Podstawowe informacje o szlaku

 • Początek
  Jaskinia Łokietka
 • Koniec
  Pieskowa Skała
 • Długość odcinka
  9.20 km
 • Nawierzchnia
  utwardzony, asfalt

Opis szlaku

Szlak czarny
Jaskinia Łokietka – Chełmowa Góra – Jonaszówka – Ojców – parking Złota Góra – Kaliski – Młynnik – Słoneczna Góra – Herianówka – „stawy” –  Pieskowa Skała

Na terenie OPN - 9,2 km. Szlak zaczyna się przy Jaskini Łokietka, do której można dojść z przystanku w Czajowicach lub z prywatnego parkingu w tej wsi (dojazd samochodami osobowymi lub busami) - odległość około 300 m od groty.

Po dojściu do skrzyżowania szlaków można szlakiem niebieskim dotrzeć do Bramy Krakowskiej i dalej do Ojcowa. Szlak czarny przechodzi obok skały Jonaszówka, z której roztacza się rozległy widok na wieś Ojców w dolinie Prądnika i ruiny Zamku kazimierzowskiego. Kolejnym punktem widokowym na szlaku jest wzgórze zamkowe.

Szlak czarny prowadzi dalej na parking na Złotej Górze, skąd można zielonym szlakiem dotrzeć do Doliny Sąspowskiej (do styku ze szlakiem żółtym, który prowadzi w 2 kierunkach: do Ojcowa lub Pieskowej Skały).

Następnie szlak czarny opuszcza Park i wchodzi w zabudowę wsi Wola Kalinowska, by po kilku kilometrach znów znaleźć się w jego granicach. Po przekroczeniu drogi wojewódzkiej, trasa biegnie przez Młynnik na Słoneczną Górę i dalej skrajem lasu w przysiółku Herianówka do wsi Wielmoża, następnie w kierunku zachodnim aż do zejścia koło stawów na parking pod Zamkiem w Pieskowej Skale obok willi „Chopin”.

Opinie innych turystów